Előző havi számunkban írtunk arról a rendeletről, amivel betiltották egyes egyszer használatos műanyagok forgalomba hozatalát. Egy újabb rendelet most tovább szigorítja a meglévő korlátozást.
A műanyagtermékek környezetre gyakorolt hatásának csökkentéséről szóló rendelet most júliustól tiltotta meg a legtöbb gyakori, egyszer használatos műanyagtermék forgalomba hozatalát. Már látjuk a hatását: eltűnnek a szívószálak, a habedények, azaz az úgynevezett EPS dobozok és poharak. A hagyományos műanyagpohár kapott egy kis haladékot: ezt a termékkört 2023-tól nem szabad majd forgalomba hozni.
A most megjelent rendelet egyik tiltása az előző rendeletből kihagyott műanyag ételtárolókra, dobozokra vonatkozik. A lényege, hogy a felsorolt műanyagtermékeket tilos lesz ingyen adni az elvitelhez vagy helyben fogyasztáshoz.
A jogszabály kifejezetten a díjmentes rendelkezésre bocsátást tiltja, azaz értelmezésünk szerint külön díj ellenében még eladhatók lesznek. Az előírás 2023-tól hatályos. Tehát ettől az időponttól kezdődően kötelező lesz díjat felszámolni a kiszállított vagy elvitelre adott étel csomagolására, ha az műanyagból készült.
Ez a szabály az olyan egyszer használatos műanyag ételtároló edényekre vonatkozik, melyek
– azonnal fogyasztható vagy elvihető ételek tárolására valók
– az ételek fogyasztása többnyire magából a dobozból történik
– és készételként fogyaszthatók, tehát további főzést, elkészítést nem igényelnek.
Ezek ételtartó edények, dobozok tetővel vagy akár tető nélkül. Nem tartoznak ide az italtárolók (poharak, palackok), tányérok és tasakok (a műanyag poharakat a korábbi rendelet alapján 2023-tól tilos forgalomba hozni).
Használhatók maradnak az olyan italos palackok, kulacsok, amelynek a fedele műanyagból készült, de a kupakokat és fedeleket rögzítik a tárolóedényhez. Ami nem ilyen, azt 2024-től nem lehet sem forgalomba hozni, sem fogyasztónak árusítani.
Nagy Csaba