A sikeres vendéglátók és szállásadók szakmai lapja

Ügyfélszolgálati telefonszámunk: +36/20-42-300-42
E-mail: info@ujmedia.eu vagy üzenhet a weblapról

Keresés

A néphagyomány szerint a farsang a húsvéti böjtöt megelőző szórakozás, a lakomák és a párválasztás időszaka. A farsang önmagát ajánlja, hogy a farkánál kapjuk el, és rossz az, aki rosszra gondol. Ugyanis a farsang utolsó három napja az igazi idő a karneválra, a télbúcsúztatásra. 

Élményekben gazdag farsang

A kulcsszó az élmény. Ehhez viszont ki kell mozdulnunk a komfortzónánkból, és valami  újat, akár merészet  kell mutatnunk. Ez lehet akár egy nem megszokott fogás, menü vagy olyan akció, amivel kitűnünk a többi vendéglátó kínálatából. A lényeg, hogy a hozzánk betérőket lenyűgözzük, bevonjuk a mindennapjainkba, mindezt úgy, hogy ne érezzék kényelmetlenül magukat. 

Rendezzünk fánk estet!

Megmutathatjuk, hogyan készítjük ezeket a finomságokat, milyen édes és sós változatait ismerjük. Szervezhetünk receptversenyeket, váljunk egy kicsit közösségi térré, ne csak egy minőségi étteremmé. Nyilván a főzést nem engedhetjük át a civileknek, de elkészíthetjük az ő recepetjeiket és megversenyeztethetjük a vendégek fánkkészítési hagyományait. Alakítsunk ki egy átmeneti „látványkonyhát“, ahová betekinthetnek a kíváncsi szemek. Ezt megvalósíthatjuk egy okostelefonos kamerával és egy tv-vel is. Vagy létrehozhatunk egy csatornát a youtube-on, ahol követni lehet az eseményeket. Ha attól félünk, hogy az élő közvetítés közben bakit vétünk, akkor készítsük el előre a felvételt!

Játékos kvízekkel is szórakoztathatjuk a hozzánk beülőket. Leköthetjük figyelmüket játékkal, ami tematikájában foglalkozhat a farsanggal, de akár az éttermünkkel is. 

Egy másik lehetőség az álarcos vacsorák szervezése. A lényeg, hogy egy kicsit mozdítsuk ki mind magunkat, mind vendégeinket a megszokott kerékvágásból. Ne feledjük, hogy a torkos csütörtök is a farsangi néphagyományok része! Idén ez február 24-re esik, érdemes bevésni naptárunkba!  

A farsang a párkeresés időszaka

A farsang egyben a párkeresés időszaka. Ha beleesik a szerelmesek ünnepének kikiáltott nap, akkor aknázzuk ki a lehetőséget! 

Ne csak a párokra gondoljunk, hanem azokra is, akik épp párt keresnek! Szervezhetünk például gyorsrandi esteket, annak reményében, hogy az esetleg egymásra talált gerlék, ismét nálunk foglalnak majd asztalt. Egy étteremnél amúgy nincs jobb helyszín egy ember megismerésére. 

Vendégház üzemeltetőként még nagyobb szabadsággal rendelkezünk. Ha tematikusan, a farsangra kitalált élmény lehetőségét kínáljuk a vendégeknek, nem lövünk mellé. A vendégház konyhájában rendezhetünk fánksütő versenyt. Ha pedig a hozzánk érkezők meghitten szeretnék tölteni a hétvégét, akkor a finom fánk és a bor kedves gesztus lehet tőlünk.  

Farsangi bál

A  zene és a tánc a farsang farkának számító utolsó három nap sajátja. Ekkor rendezhetünk táncesteket, farsangi bált, táncbemutatót. A farsangi bálon választhatunk élő zenekart vagy lemezlovast is. 

Fontos megemlíteni, hogy ilyenkor a rendezvényekre meghatározott jogdíjat kell fizetni. Hogy mennyit, azt a bit.ly/Artisjus2 linken könnyen kiszámíthatjuk. Egy 50 fős, belépő nélküli, egy estés rendezvény jogdíj költsége 3.500 Ft+áfa körül mozog lemezlovas esetén, élő zenénél pedig még olcsóbb.  

A fánk ezer arca 

A fánk a legismertebb farsangi étel. Számos változata létezik: lehet édes és sós, kelt tésztás vagy nem kelt tésztás,  töltött, és nem töltött. Érdemes a hazai klasszikus, a szalagos fánk receptje mellett kevésbé ismert változatokat is kipróbálnunk. Ilyen lehet a csöge tésztájából készíthető rózsafánk, a lekvárral, túrókrémmel vagy vaníliakrémmel töltött farsangi fánk vagy a latin-amerikai banános fánk.  

Fánk alaprecept

Hozzávalók:

1 kg liszt, 10 dkg cukor, 1 dkg só, 8 db tojássárgája, 20 dkg vaj, 5 dkg élesztő, 5 dl tej, 3 dkg vaníliás cukor

Sütéshez: 1,5 l olaj 

Kovász: Az élesztőt egy kevés langyos tejben simára keverjük, hozzáadunk egy kevés cukrot és langyos tejet, majd a felszínére vékonyan lisztet hintünk. A kovászt kb. 40 °C-os hőmérsékletű helyen kelesztjük. Ha az eredeti térfogatnak a kétszeresére dagadt, akkor már dolgozhatunk vele.

Kelt tészta: A lisztet és a tejet 35 °C-ra melegítjük, a vajat langyosra olvasztjuk, a sót és a porcukrot egy kevés tejben feloldjuk. A liszthez hozzáadunk némi langyos tejet, egy csipetnyi sót, a cukrot, a tojássárgákat és egy kis előmelegített vajat. A liszt közepében kialakítunk egy mélyedést, ahová a kovász kerül és lassan összedolgozzuk a tésztát. A langyos tejet és vajat folyamatosan adagoljuk és egynemű tésztát gyúrunk belőle. A tésztát lefedjük és 40 °C-on kelesztjük. Majd kinyújtjuk és kiszaggatjuk a fánkokat. Fontos, hogy ha szalagos fánkot szeretnénk, a fánkszaggatót hirtelen mozdulattal, nagy erővel nyomjuk meg, hogy „vágott“ széle legyen a tésztának. A kiszaggatott fánkokat utókelesztjük. Ha a kétszeresükre növekedtek, a közepükbe mélyedést alakítunk ki. Majd a fánkokat a mélyedéssel lefelé helyezzük el a közepes hőmérsékletűre melegített olajba. A lábost ezután lefedjük, így sütjük a fánkokat. Ha egyik oldaluk megsült, megfordítjuk őket, ekkor már fedő nélkül sütjük őket készre. Tálaláskor vagy a fánkok mellé, vagy inkább az előkészített mélyedésbe rummal vagy pálinkával kevert baracklekvárt teszünk. 

Variációk

Ugyanebből a tésztából készíthetünk töltött fánkokat is. Ekkor a  tésztát vékonyabbra, úgy ujjnyi vastagra nyújtjuk. Fánkszaggatóval köröket szaggatunk és minden másodikra egy kanálnyi lekvárt vagy cukorral, citromhéjjal ízesített túrókrémet teszünk. A körök széleit megkenjük tojásfehérjével, majd befedjük a másik tésztakoronggal. A tészta széleit óvatosan összenyomkodjuk, majd utókelesztés után forró olajban kisütjük.  

A fánkot megtölthetjük vanília, csoki, mogyoró vagy likőröket tartalmazó krémmel is. Ekkor a kisütött szalagos fánk oldalát egy pálcával vagy szívószállal kilyukasztjuk majd a krémet egy habzsák segítségével betöltjük. 

Rózsafánk

Hozzávalók: 250 dkg liszt, 2 g porcukor, 150 ml tejföl, 4 g fahéj, 50 g vaj,  3 db tojássárgája,1 csipet só, olaj a kisütéséhez.

A lisztet elmorzsoljuk a vajjal, majd hozzátesszük az összes többi hozzávalót és hólyagosra gyúrjuk. A tésztát 15-20 percig hűtőben pihentetjük, majd 3-4 mm vastagságúra nyújtjuk és 5-4-3 cm-es kiszúróval azonos számú korongot készítünk. A korongok oldalát bevagdossuk ollóval, a közepüket megkenjük tojásfehérjével. A nagyobb korongra egy közepeset rakunk, majd arra egy kicsit, végül az ujjunk segítségével a közepüket összenyomjuk. A tésztát forró olajban kisütjük. A tésztát úgy tegyük az olajba, hogy a kisebbik korong nézzen lefelé, mert így fog kinyílni úgy mint egy rózsa. A kisült tészták közepébe lekvárt teszünk és porcukorral meghintve tálaljuk. 

Sajtos fánk

Hozzávalók: 15 dkg búzadara, 6 dl tej, 2 dkg vaj, 2 tojássárgája, 10 dkg sajt, 1 evőkanál tejföl, só, olaj a sütéshez

A tejet a vajjal felfőzzük, ha forr, beleszórjuk a búzadarát és habverővel addig keverjük, amíg sűrű lesz az állaga. Ezután sütőben 25 percig pároljuk, miután kihűlt beleütjük a tojássárgákat, hozzáadjuk a reszelt sajtot és tejfölt, kevés sót. Vajjal kikent lábasba öntjük, kb. 1 cm vastagra elsimítjuk, és hideg helyre tesszük. Ha kihűlt kis fánkszúróval kiszújuk, és serpenyőben bő, forró olajban kisütjük. Tálalásnál reszelt sajttal megszórjuk.

 Egy karibi, vegán változat- a banántócsni

Jamaicában van egy farsangi étel, ami annyira jellemző, mint nálunk a fánk: ez pedig a banántócsni. Az eredetileg banana fritter elnevezésű ételt sokféleképpen fordíthatjuk. A lényeg mégis a recept: ezt a hagyományos vegán receptet egy brit-jamaicai reggae énekesnőtől kaptam, akinek a családjában több generációra visszanyúlóan így készítik ezt a fogást.

Hozzávalók: egy tucat érett banán, liszt, fűszerek: fahéj, gyömbér, vaníliáscukor. Olaj a sütéshez. 

A recept attól jó, hogy meghagyja elkészítőjének a művészi szabadságot. Krumplinyomóval összetörjük a banánt, majd hozzáadjuk a fűszereket a frissen reszelt gyömbért (vagy gyömbérport) és a fahéjat (ezen kívül rakhatunk bele egy kevéske chilit is, ha gondoljuk) és a vaníliáscukrot (ha szükséges). Majd ehhez annyi és olyan fajtájú lisztet adagolunk amennyit felvesz a banánmassza, hogy egy ne  túl folyékony alaptésztát kapjunk. Majd tetszőleges méretben adagolva forró olajban kisütjük. A receptet szabadon variálhatjuk, rakhatunk bele kókusztejet is. Tálalásához porcukrot vagy lekvárt használhatunk.

Sebestyén Szabolcs