A sikeres vendéglátók és szállásadók szakmai lapja

Ügyfélszolgálati telefonszámunk: +36/20-42-300-42
E-mail: info@ujmedia.eu vagy üzenhet a weblapról

Keresés

Nem kevés pénzbe kerül a jövőben a szálláshelyek kötelező minősítése. Márciustól már az első minősítésért is fizetni kell, kivéve azoknak, akik már korábban kérték az eljárás megindítását. Változik a minősítés rendszere is: eddig a minősítő szervezet fogalmazta meg a követelményeket, mostantól részletes jogszabály fogja előírni a szálláshelyek kötelező felszereltségét. A követelmények viszont néhány helyen enyhébbek lesznek. 

A szálláshelyek kötelező minősítéséről 2021-ben rendelkezett a kormány és év végén kezdődött el az érintettek kötelező regisztrációja. A szállodáknak már 2021 decemberében regisztrálniuk kellett, míg a kisebb szálláshelyek fokozatosan kapcsolódtak be a rendszerbe. A végső határidő a regisztrációra 2022 vége volt, addig kellett a magánszálláshelyeknek is jelentkezniük az első minősítésükre. Ezt később egy évvel meghosszabbították.

Többször írtunk róla, hogy maga a minősítés döcögősen zajlott, nem sikerült tartani az előre leírt határidőket. A magánszálláshelyek minősítése olyannyira elcsúszott, hogy végül a kormány el is törölte a minősítések befejezésére vonatkozó határidőt. Akkor már lehetett tudni, hogy az egész terület újraszabályozására készülnek. 

A 2021-ben megjelent jogszabály csak a minősítés kereteit rögzítette, annak a tartalmát a minősítő szervezetre bízta. A szempontrendszer meg is jelent a lebonyolítóként kijelölt szervezet, a Magyar Turisztikai Minőségtanúsító Testület honlapján. A most kiadott rendelettervezet már nem bízza ezt a szervezetre, teljeskörűen tartalmaz minden elvárást a szálláshelyek felszereltségével kapcsolatban. A 240 oldalas anyag így szállástípusonként részletesen bemutatja az egyes típusokra érvényes követelményeket. 

Fizetni kell majd a minősítésért, nem is keveset

Az eddigi szabályok nem kértek díjat a minősítésért. Ez azonban megváltozik.

A díjat egy másik rendelet tartalmazza majd, ennek is olvashatjuk már a tervezetét. 

A fizetendő díjat szállástípusonként és szobaszám alapján határozzák meg. Magánszálláshely esetén az első minősítésért 8 szobáig 60 ezer, 9 szobától 110 ezer forintot kell fizetni. Panzió, kemping tarifája 150 ezer forint. A szálloda pedig 150 ezertől indul, majd 51 szobától 300 ezerre, 151 szobától 450 ezer forintra emelkedik a minősítés díja. Az ismételt minősítés díja magánszállások esetén egységesen 60 ezer forint, az összes többi típusnál pedig 100 ezer forint lesz. A díjat előre kell fizetni, ez a feltétele a minősítés elindításának. Részletfizetésre nincs lehetőség. Akkor viszont nem kell fizetni, ha a szálláshely még e rendelet hatályba lépése, azaz március 1. előtt kérte a minősítés elindítását (benyújtottnak akkor számít a minősítési kérelem, ha az önértékelést a szálláshely már elvégezte). 

Mikor kell kérni a minősítést?

Az új szabályok szerint a szálláshelynek három esetben kell kérnie a minősítés elindítását:

A minősítés érvényességi ideje 3 év lesz. A szálláshely jogosult bármikor új minősítést kérni az érvényességi időn belül is, ha szeretné megváltoztatni a korábbi eredményt, mert például jelentős változtatást, felújítást végzett. 

Bármikor jöhetnek ellenőrizni

A minősítő szervezet bármikor jogosult eseti ellenőrzésre is. Ez azt jelenti, hogy előzetes bejelentés nélkül is bármikor kiszállhatnak ellenőrizni, hogy az adott szálláshely folyamatosan megfelel-e a megállapított kategória előírásainak. Ha nem így van, akkor visszavonhatják a korábban kiadott érvényes minősítést. 

A minősítést ugyanaz a szervezet végzi, mint eddig. Az eljárás során két különböző testülettel fogunk kapcsolatba kerülni. Az első a Minősítő Bizottság: ennek két tagja lesz, ők azok, akik a helyszínen felmérik a szálláshely adottságait és javaslatot tesznek a besorolásra. A döntést pedig egy öt fős testület, a Bíráló Bizottság fogja meghozni. Ehhez alapot a minősítők javaslata szolgáltat, de ezen kívül minden más információt is figyelembe kell venniük: például a szálláshely honlapját, róla elérhető nyilvános információkat és a szálláshely vezetőjének észrevételeit is. 

A minősítési folyamat marad

Maga a minősítési folyamat nem változik, de kerültek be határidők a rendeletbe. A minősítés megkezdéséhez a szálláshelynek regisztrálnia kell magát a minősítő szervezetnél. Ezt követi az önértékelés, ugyanúgy, mint az eddigi rendszerben. Az önértékelést a regisztrációt követően 15 napon belül be kell fejezni, különben törlik a rendszerből a jelentkezést. 

Az önértékelés eredményeként a vállalkozás kapni fog egy besorolási eredményt. Ez csupán arra vonatkozik, hogy a megadott információk alapján a szálláshely milyen kategóriába kerülhet. Ne tekintsük véglegesnek, ez csak egy gépi eredmény a megadott információk alapján. A besorolási javaslatot majd a tanúsítók fogják megadni. 

Az önértékelést követően kerül sor a helyszíni szemlére. Ezt mostantól nem lehet a végtelenségig halogatni, rendelet fogja rögzíteni az eljárási határidőket. Első minősítés, azaz a működés megkezdése esetén az önértékeléstől számított 20 napon belül kell kijönni a helyszínre és elvégezni a szemlét. Minősítés megújítása esetén 60 nap lesz a határidő.

A papírokat is nézhetik

A helyszínre érkező ellenőrök jogosultak betekinteni az iratokba, magánszállás esetén kérhetik például a házirendet, az alaprajzot és a szobalistát. Egy panzió esetén már szükség lesz a vendégek számára kiadott írásos tájékoztató anyagokra, a panaszok kezelését szabályozó belső utasításra, a vendégvéleményének elemzéséről szóló dokumentumra, étlapra, itallapra, s kérhetik a matracok tisztításáról szóló tanúsítványt is. 

A helyszíni értékelés megállapításával kapcsolatban a vállalkozó észrevételt tehet. Ezt a minősítő rendszeren keresztül, digitálisan kell rögzítenie. A határidő is maradt a nem túl bőkezű egy nap, azaz a helyszíni szemlét követő 24 órán belül tudunk csak észrevételt tenni. 

Sor kerülhet hiánypótlásra is, például akkor, ha hiányzik néhány dolog, ami szükséges az adott kategória eléréséhez, de ezek pótolhatók. Ekkor kaphatunk maximum 90 nap haladékot ezek beszerzésére, javítására. Ha pótoljuk a hiányosságot, megkaphatjuk a minősítést. A hiánypótlásokat fényképekkel, számlákkal kell igazolni. 

A rendelet konkrétan megfogalmazza, hogy milyen esetekben kell mindenképpen ismételt ellenőrzéssel folytatni az eljárást. Magánszállás esetén például, ha a fellelt hiányosságok a tisztaságot, higiéniát, az épület és a berendezések állapotát vagy az alváskomfortot érintik, akkor mindenképpen jönnie kell egy ismételt vizsgálatnak. 

Előfordulhat az is, hogy a szálláshely alkalmas lehet magasabb minőségi kategória teljesítésére is, mint amire jelentkezett. Ilyen esetben is adnak egy plusz határidőt, hogy felkészülhessen a magasabb szint elérésére.  

Minősítési kritériumok

A minősítés rendszere az eddigihez hasonlóan működik. Minden szállástípusnál megfogalmazták a minimum kategóriákat, melyek teljesítése kötelező. Egy kritérium akkor számít teljesítettnek, ha az valamennyi megvizsgált szobában teljesül. A minimum követelmények megléte mellett teljesíteni kell egy adott pontszámot is. 

A követelmények szerkezetét érintő fő változás, hogy megszűnik az amúgy is nehezen értelmezhető „nem kötelezően teljesítendő minimum kritérium“. Az eddigi rendszer ugyanis úgy épült fel, hogy voltak a mindenki számára kötelezően teljesítendő minimum feltételek – ezeket piros színnel jelölték a letölthető listákban. Ezeknek a betartása minden szállástípus számára kötelező volt. Magánszálláshely számára például ilyen kötelező előírás a legalább 13 centiméter vastagságú matrac (a heverő 3 csillagos besorolásig fogadható el). Ettől nem lehetett eltekinteni. A takaró, párna, plusz takaró, fejenként két párna, a szoba sötétítési lehetősége stb. viszont már a nem kötelező minimum kategóriába sorolódott. Ez azt jelentette, hogy ezek kötelező elvárások, de egy-egy alól mentesülhet a szálláshely. Ezt a rendszert eltörlik.

Megjelenik egy új besorolás is, ez a superior kategória. A superior minősítés kiemelt fokozatot jelent, amit a kimagasló minőségű szálláshelyek kaphatnak meg. Ezek esetén az elvárás, hogy kialakításukkal, szolgáltatásaikkal egyaránt az átlag fölött teljesítsenek. A közös helyiségek és a szobák színvonala, berendezése is magasabb minőséget tükrözzön, mint ami a szálláshely besorolása alapján elvárás lehet. 

Továbbra is nagy a személyes benyomás szerepe

Sajnos előre láthatóan továbbra is sok konfliktus forrása marad, hogy a minősítési szempontok nem lettek sokkal objektívebbek. Igen nagy maradt a személyes vélemény szerepe. Azaz mindegy, hány darab fekhely vagy fürdőszoba felel meg az objektív szempontoknak, nem lesz meg a vágyott csillag, ha a minősítő szakembernek nem tetszik a szálláshely. 

A kötelező feltételrendszer ugyanis tartalmazza az általános benyomásra vonatkozó előírásokat is. Három csillagos, azaz első osztályú magánszálláshely ennek akkor tud megfelelni, ha – idézzük – „a berendezés és felszereltség magas színvonalú, tudatos tervezés eredménye és első osztályú kényelmet nyújt. Az összhatást a kiemelkedő minőségű anyagok, színek, formák harmóniája jellemzi. A térkialakítás és a berendezési tárgyak kiemelt kényelmet biztosítanak. Az épületgépészeti berendezések, kábelek, szerelvények a vendégtérben esztétikus burkolással rendelkeznek. A szálláshely kifogástalan műszaki állapotban van, külső és belső megjelenése és környezete magas minőséget tükröz.“ Azt viszont, hogy mit jelent a „magas minőség“, az „esztétikus“, a „harmónia“, azt nem definiálja a leírás, ez a minősítő szakember döntésére van bízva. Így tehát továbbra is marad a vélemények túlsúlya a tényekkel szemben. Hiába teljesíti a szálláshely a konkrétan leírt feltételek mindegyikét, ha a minősítő szerint nem elég harmonikus, vagy nem elég esztétikus, nem fogja megkapni a csillagot.

Alacsonyabbak a pontok és a ponthatárok is

Tartalmilag kis mértékben enyhébbek lettek a követelmények. Tetten érhetjük ezt abban is, hogy alacsonyabban határozták meg az elérendő ponthatárokat. Csökkent a kötelezően teljesítendő minimum követelmények darabszáma is. Egy 4 csillagos besoroláshoz például eddig 62 kötelezően teljesítendő követelmény volt és legalább 160 pontot kellett gyűjteni, most 51 kötelező követelmény lesz és elég lesz 120 pont a besoroláshoz.

Magánszálláshelyek esetén az alábbi táblázatban hasonlítjuk össze az egyes kategóriákhoz szükséges eddigi és új ponthatárokat és minimális követelményeket. 

* ** *** **** *****
Eddigi ponthatárok 50 75 110 160 220
Új ponthatárok 2025. márciustól 40 90 100 120 140
Eddigi minimális követelmények darabszáma 38 41 51 62 69
Minimális követelmények darabszáma 2025. márciustól 34 36 43 51 56

Árnyalja a képet, hogy egyes jellemzőkhöz alacsonyabb, másokhoz magasabb pontszámot rendelnek hozzá, azaz ugyanaz a felszereltség érhet kevesebb vagy több pontot is. Például az épület újszerű, felújított állapota eddig 8, mostantól 7 pontot fog érni. Ha viszont a szálláshely emeletes házban van és van lift, akkor eddig ez 3, mostantól 5 pontot jelent.  

Az alváskomforttal kapcsolatban például egyértelműen emelkednek az elvárások. A legalább 18 centiméteres vastagságú matrac eddig 8 pontot ért, mostantól 5-öt. Ha viszont a matrac vastagsága a 25 centimétert is meghaladja, azért már 10 plusz pont kapható. A régi leírás nem is tartalmazta ezt a minőséget. 

Más téren inkább enyhülnek a kényelemre vonatkozó előírások. Például éjjeliszekrény eddig már 2 csillagtól kötelező volt, most 3 csillagtól lesz csak kötelező elvárás. Egész alakos öltözőtükör eddig 3, most 4 csillagtól kötelező.  

Több plusz ponttal honorálják a kiegészítő szolgáltatásokat. Saját medence eddig 8 pontos volt, most 9 lesz. Plusz 5 pontot ér az elektromosautó-töltő megléte, eddig nem volt ilyen lehetőség. Három plusz pontot lehet kapni azért is, ha a szálláshely környezettudatosnak minősül: például napelemet és energiatakarékos eszközöket használ, ledes lámpákkal világít. 

Egyszerűsített minősítés

A rendelet most külön foglalkozik azokkal az esetekkel is, amikor a szálláshely tulajdonost vált, de folyamatosan működik tovább. A minősítést az új tulajdonos nem veheti át automatikusan, ahhoz egy egyszerűsített eljárást kell elvégeztetnie. Helyszíni ellenőrzés ekkor nem lesz, csak adminisztrációs kötelezettsége lesz a tulajdonosnak. A minősítő rendszerben kell jelentkeznie, majd ezt követően a régi tulajdonosnak is jóvá kell hagynia a tulajdonosváltást. 

Mikortól érvényesek az újdonságok?

A tervek szerint az új rendelkezések március elsején lépnek majd hatályba. A már meglévő szálláshelyeknél, amelyek a korábbi határidők alapján elvégezték a regisztrációt, az első eljárást idén december 31-ig kell befejezni. Ha viszont a szálláshely korábban már jelentkezett a minősítésre és elvégezték az önértékelést is, akkor azt az eljárást még a régi követelményrendszer alapján kell majd végigvinni. 

Nagy Csaba

 

Vélemény, hozzászólás?