Változatlan feltételekkel, de már az ezer és kétezer fő közötti lakosságszámú településeken is elérhető a vidéki italboltok versenyképességi támogatása. A pályázat most is 3 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kínál, ami gyakorlatilag bármire elkölthető.
A falu lelkét mentené meg a nemzetgazdasági miniszter az italboltok támogatásával. Nagy Márton szerint a kiskocsma mindig is a falu lelke volt, turisztikai, vendéglátói és kulturális találkozási pont a helyben élők számára.
Indul a második kör
A támogatási programot február végén hirdette meg a kormány, pályázni április elejéig lehetett. Az első körben csak azok a vállalkozások vehettek részt, melyek ezer főnél kisebb településen működnek. Az országban mintegy 1800 kisközség tartozik ebbe a körbe, ám valószínű, hogy ezek felében, nagyjából az 500 fő alatti falvakban sokszor még kocsma sincs.
Most ezt a pályázatot folytatják, s elérhetővé teszik a támogatást az ezer és kétezer fő közötti falvak kocsmái számára. Tehát nem bővülésről van szó, a legkisebb falvakból már nem fogadnak be pályázatokat, hanem ez egy második ütem. A KSH adatai szerint ebbe a kategóriába 587 település tartozik. Köztük már 6 várost is találunk, mint például a Vas vármegyei Őriszentpéter, vagy a zalai Pacsa. Külön érdekesség, hogy beletartozik a körbe, azaz jogosultak a támogatásra a gazdag Zala vármegyei fürdőváros, Zalakaros vendéglátóhelyei is, mivel a város lakossága mindössze 1700 fő.
3 millió, szinte bármire
A támogatás feltételei a jogosult körtől eltekintve azonosak az előző szakaszéval. A támogatás egységesen 3 millió forint lehet, önrészt nem kell biztosítani. A pénzt szinte bármire lehet fordítani:
- rezsiköltségek kifizetésére
- bérfizetésre (legalább 4 órás munkaszerződés kell, alkalmi munka nem támogatható)
- energiahatékonysági beruházásokra
- eszközök beszerzésére, például hűtőkre, vagy akár tévére, terasz hősugárzóra is
- fogyóeszközök beszerzése (tálcák, evőeszközök, kések, poharak)
- marketingre, arculatváltásra, reklámkampányokra.
A pályázat olyan vendéglátóhelyre adható be, melynek a besorolása „alkoholos italokra specializálódott vendéglátóhely“, például bár, kocsma vagy borozó és egész évben nyitva tart. Pályázhat cég és egyéni vállalkozó is, csak legyen legalább egy lezárt üzleti éve.
A fő feltétel az NTAK-regisztráció megléte. Magát a pályázatot is az NTAK-on keresztül kell benyújtani. Ha adatszolgáltatásra is kötelezett a vállalkozás, akkor azt is figyelik, hogy a benyújtás előtti 15 napban küldött-e napi zárást és napi forgalmi adatokat.
A nyertes vállalkozásoknak azt kell vállalniuk, hogy a pályázati program befejezése után még legalább egy évig fenntartják a támogatásból létrejött fejlesztéseket. Így ha például bérfizetésre költjük a pénzt, akkor a létszámot tartani kell egy éven keresztül. Természetesen a fenntartási időszakban végig működni kell.
A támogatási igényeket április 24-től lehet benyújtani, a végső határidő május 23. Korábban is lezárhatják azonban a pályázatot, ha addig elfogyna a rendelkezésre álló keret. Erre a célra 1,8 milliárd forintot fordítanak, azaz 600 pályázat támogatására van lehetőség a célba vett 587 településről.
A részletes feltételek a Kisfaluy Program weboldalán olvashatók, ezen a címen: https://info.kisfaludyprogram.hu/videki-italuzletek-versenykepessegenek-tamogatasa
Nagy Csaba