A sikeres vendéglátók és szállásadók szakmai lapja

Ügyfélszolgálati telefonszámunk: +36/20-42-300-42
E-mail: info@ujmedia.eu vagy üzenhet a weblapról

Keresés

Két meglévő ló a feltétel, az elnyert pénzből pedig lovardát építhetünk maximum 70 százalékos állami támogatással. A pályázat nemcsak a turisztikai programokat támogatja, hanem bármit, ami a lótartáshoz kapcsolódhat.

A pályázat egyik fő célja, hogy a vidéki térségekben támogassa a mezőgazdaságtól eltérő fejlesztéseket, azaz a vidéki emberek ne kizárólag a mezőgazdaságból éljenek.

A mostani pályázat kifejezetten lovas létesítmények építését támogatja. Megfelelő feltételek mellett akár 100 millió forinthoz is hozzájuthat a pályázó. Ehhez persze jelentős önrész is kell: a pályázat maximum 70 százalékos támogatást nyújt, de a legtöbb térségben 50%-nál nagyobb arány nem érhető el. Összesen 5 milliárd forintot biztosít erre a célra a kormány, amiből 80-100 nyertes pályázatra számítanak. 

A fejlesztések fő eleme kötelezően egy fedett lovarda létrehozása vagy felújítása és bővítése, lovas pályával kiegészülve. Emellett kapható pénz szociális létesítményekre, például mosdók, öltözők létrehozására vagy felújítására, vagyonvédelemre, utak, járdák, parkolók építésére. Beleférhet a pályázatba egy energetikai fejlesztés is, ha a fő célhoz kapcsolódik. Ehhez valamilyen megújuló energiaforrást be kell tervezni, például napelemet, biomasszát, hőszivattyút vagy geotermikus energia hasznosítását. Hasznosítható mindez áramtermelésre, de pályázható a fűtési-hűtési rendszer felújítása vagy kiépítése is. Nem támogatható viszont szálláshely fejlesztése, azaz például a lovarda mellé vendégházat nem lehet ebből a pénzből építeni. 

A fejlesztéseket kizárólag a vidéki térségekben lehet megvalósítani. Ide a 10 ezer főnél kisebb lakosságú települések tartoznak, illetve a 10 ezernél népesebb települések tanyás külterületei. 

A támogatást vállalkozás és magánszemély is igényelheti. Vállalkozás esetén csak mikrovállalkozás pályázhat, és székhelyének legalább 12 hónapja egy vidéki településen kell lennie. A pályázat benyújtásának a feltétele az is, hogy a vállalkozásnak legalább 2 saját lova legyen, méghozzá hivatalosan, azaz az Országos Lótenyésztési Információs Rendszerben a lovak legalább 24 hónapja regisztrálva legyenek. Magánszemélyekre és őstermelőkre ugyanez a feltétel vonatkozik. Velük szemben elvárás az is, hogy legkésőbb a projekt megkezdéséig egyéni vagy társas vállalkozást kell alapítaniuk, és a programot már ennek a vállalkozásnak kell megvalósítania. Továbbá minden pályázónak nyilvántartásba vett mezőgazdasági ügyfélnek kell lennie, rendelkeznie kell az ehhez szükséges azonosítóval. (Ez a mezőgazdasági termelők kötelező regisztrációja. A pályázat benyújtása előtt mindenképpen igényelni kell ilyen azonosítót, mert a vidékfejlesztési támogatásoknak ez feltétele.)

Az elnyerhető támogatás 100 millió forint lehet. A tényleges támogatási arányok attól függnek, hogy a fejlesztés milyen térségben valósul meg. A legnagyobb arányú támogatás 70%-os lehet, de például a Közép- és Nyugat-Dunántúli Régióban legfeljebb 50% kapható. 

A támogatási kérelmeket már május elejétől fogadják, s július 12. a benyújtás végső határideje. Az értékelés kéthetente, szakaszokban történik. 

A pályázati kiírás és mellékletei ezen a linken találhatók meg: bit.ly/lovas-palyazat

Nagy Csaba