A sikeres vendéglátók és szállásadók szakmai lapja

Ügyfélszolgálati telefonszámunk: +36/20-42-300-42
E-mail: info@ujmedia.eu vagy üzenhet a weblapról

Keresés

Tizenévesek gyakran dolgoznak, pénzt keresnek, s éppen ilyen önállóak a világ felfedezésében is. Önálló utazásaiknak azonban gyakran gátat szab, hogy a szálláshelyek nem mindig fogadják őket felnőtt közreműködése nélkül. Vannak-e erre egyértelmű szabályok, vagy rajtunk múlik, hogy kiadjuk-e a szobát önállóan 18 év alatti fiataloknak?

Nincs olyan jogszabály vagy más, központi előírás, ami megtiltaná, hogy egy szálláshely elfogadja a 18 év alattiak szobafoglalását önállóan, felnőtt közreműködése nélkül. A legtöbb helyen azonban erre még sincs lehetőség.

Az a tény, hogy valaki kiskorú, azt jelenti, hogy jogi szempontból ő csak korlátozottan cselekvőképes. Ez a korlátozott jogkör arra utal, hogy nem köthet meg minden szerződést önállóan. Pontos határt a jog nem tud húzni, hogy a jelentős és a kevésbé jelentős között mi lehet a határvonal.  A törvény – a Polgári törvénykönyv – úgy fogalmazza ezt meg, hogy megkötheti a mindennapi élet szokásos szükségleteinek fedezése körébe tartozó kisebb jelentőségű szerződéseket, nagyobbakat azonban önállóan már nem. 

Például elmegy a boltba, vásárol egy mozijegyet, buszbérletet vesz – ezek mind-mind szerződések egy vállalkozás és a fogyasztó között. Ám például nem vásárolhat önállóan sem autót, sem ingatlant, holott egyiket sem említi tételesen a Ptk. Ha munkát vállal, a munkaszerződés aláírásához is szükséges a szülő beleegyező nyilatkozata. Azonban mindenki számára egyértelmű, hogy ezek már nem mindennapi, kisebb jelentőségű szerződések.

Egy szálláshely önálló elfoglalása valahol a kettő között húzódik, és nincs is rá egyértelmű törvényi előírás. Így teljes egészében a szálláshelyek üzemeltetőin múlik, hogy elfogadják-e a 18 év alattiak felnőtt nélküli foglalását.

A gyakorlatok eltérőek

A legnagyobb magyar szállásközvetítő portál például a felhasználási feltételeiben 16 évben húzta meg a korhatárt. Ám ezt azzal a megjegyzéssel látták el, hogy a szállásadóknak joguk van megtagadni a szállás elfoglalását visszaigazolt foglalás esetén is, ha az illető nagykorú felügyelete nélkül jelenik meg.

Több szálloda, szállodalánc az általános szerződési feltételeiben rendezi ezt a kérdést. Az egyik jellemző gyakorlat, hogy teljesen kizárják a 18 év alattiak önálló szállásfoglalását – ahogy erre a lehetőségre a szallas.hu fel is hívta a figyelmet.

A másik gyakorlat, hogy a szálláshely írásos beleegyező nyilatkozatot kér a szülőtől. Erre azért lehet szükség, mert mint említettük, a 18 év alatti fiatal csak korlátozottan jogképes. 

Kiadhatjuk neki a szálláshelyet, ám ha kárt okoz, vagy ha adós marad a szállásdíjjal, azt nem tudjuk tőle behajtani. Erre szolgálhat garanciaként a szülő hozzájáruló nyilatkozata.

Érdemes szabályozni a kérdést

Javasoljuk, hogy előzetesen alakítsa ki mindenki a témával kapcsolatos saját álláspontját, és azt tüntesse fel a weblapján! Legyen egyértelmű, hogy korlátozás nélkül, vagy szülői hozzájárulással, vagy egyáltalán nem fogadunk önállóan érkező, 18 év alatti vendégeket. 

Trükközni már amúgy sem lehet az életkor bemondásával. Régen talán el tudta hitetni egy felnőttes kinézetű 17 éves fiatal, hogy betöltötte már a 18-at, ma azonban már nem. A személyi igazolvány bemutatása, rögzítése kötelező a szálláshelyen, ez alól csak a 14 év alatti gyermekek mentesülnek (akik amúgy is szülővel érkeznek). Ha a szállásra érkező fiatal nem mutat igazolványt, nem veheti igénybe a lefoglalt helyet. Az iratot kötelező átadnia, abból pedig világosan kiderül azt életkora.

Nagy Csaba