Vissza nem térítendő pályázati támogatáshoz juthatnak a legkisebb, legsérülékenyebb vállalkozások. Az új pályázati program csak a leghátrányosabb térségekben érhető el – négy leszakadó régiót és a szabad vállalkozási zónákat sorolhatjuk ide. A támogatás 5 és 30 millió forint közötti lehet cégenként, s 50 százalékos önrészt kell felmutatni hozzá.
Az új támogatás célja a hátrányosabb régiók felzárkóztatása, az itt működő vállalkozások esélyeinek jobbítása. Csak a leghátrányosabb régiókból lehet pályázni: ide sorolandó a Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld és Észak-Magyarország. Mellette még az úgynevezett szabad vállalkozási zónákban működő vállalkozások pályázhatnak. Ezek a zónák az ország leszakadó, hátrányos területeit jelölik, többnyire az ezer fő alatti kistelepüléseket sorolják ide.
A pályázaton mikro- és kisvállalkozások indulhatnak, a maximális cégméret 50 fő lehet. A pályázó lehet cég és egyéni vállalkozó is, csak rendelkezzen legalább egy lezárt üzleti évvel és egy alkalmazottal. Kisadózók nem pályázhatnak.
A pályázati felhívás már olvasható a kormány honlapján, a kérelmeket benyújtani azonban csak április végén lehet. A határidőre nagyon kell ügyelni: a pályázatot ugyanis mindössze egyetlen nap fogadják, április 29-én délután 5-től 30-án délután 4-ig.
Fejlesztésre
A támogatás célja valamilyen fejlesztés kell legyen. Legegyszerűbb módja ennek a technológiai fejlesztés: valamilyen gép, eszköz beszerzése, új kapacitások kialakítása. Az összes elszámolható költség legalább 35 százalékát ilyen célra kell elkölteni. Járműre nem kapható támogatás.
Tartalmazhat a pályázat informatikai fejlesztést is, például valamilyen szoftver beszerzését vagy felhő alapú szolgáltatás előfizetését, hardver beszerzését is. Ha ilyent tervezünk, azt is figyelembe kell venni, hogy informatikai eszközöket és programokat is csak egy megadott listáról lehet választani, azon kívül mást nem engednek vásárolni (ezek például ügyviteli programok, internetes értékesítést vagy marketinget támogató szoftverek, online fizetési megoldás bevezetése stb.).
Végül tervezhetünk ingatlannal kapcsolatos korszerűsítéseket és bővítéseket is. Itt arra kell ügyelni, hogy meghatározták a maximum elszámolható értékeket. Bővítés esetén a négyzetméterenkénti ár nem lehet több mint nettó 526,444 forint. Korszerűsítés esetén csak szigetelés, nyílászáró-csere, tetőszerkezet átépítése, világítási rendszerek energiatakarékosra cseréje és fűtési-hűtési rendszerek korszerűsítése számolható el. Korszerűsítés esetén az ingatlan energetikai besorolásának legalább egy szintet javulnia kell.
Lényeges feltétel, hogy lakóépületre nem vehető igénybe támogatás. Továbbá kizárja a pályázat a mezőgazdasági, élelmiszeripari vállalkozásokat, a fürdőket, szálláshelyeket is. Vendéglátással kapcsolatos fejlesztésekre viszont lehet pályázni.
Az igényelhető támogatás legkisebb összege 5 millió forint lehet, a maximum 30 millió. A támogatás legfeljebb az összes költség fele lehet, a többit önrészként kell biztosítani. A megítélt támogatás fele előlegként is felvehető.
A program részleteit, kapcsolódó mellékleteit itt találjuk meg: https://bit.ly/ginop-plusz
Nagy Csaba