Meglévő épületek energetikai felújítására pályázhatnak a kis- és középvállalkozások. Többek között hőszigetelésre, nyílászárócserére, fűtéskorszerűsítésre és a világítás energiatakarékosabbá tételére nyerhető pénz. Május 11. és június 10. között lehet beadni a pályázatokat.
2022. április 11-én jelent meg a 12 milliárdos keretösszegű GINOP-4.1.5-22 pályázat, amelyen saját vagy bérelt épületek korszerűsítéséhez nyerhető támogatás.
Azok a mikro-, kis-, és középvállalkozások pályázhatnak, akik megfelelnek a következő feltételeknek:
- rendelkeznek legalább 3 lezárt üzleti évvel
- a vállalkozás létszáma a megelőző évben minimum 1 fő volt
- kettős könyvvitelt vezetnek (például kft., bt., rt. stb.)
Az egyéni vállalkozók kiszorulnak a körből, és a Közép-Magyarországi régió vállalkozói sem pályázhatnak.
Mire használható a támogatás?
Olyan saját vagy bérelt épületek korszerűsítéséhez használhatjuk a pályázati forrást, amelyek az elmúlt 3 évben legalább 1 évig rendeltetésszerűen használatban álltak, azaz van legalább 1 évet lefedő fűtésszámla. Ez lehet a vállalkozás székhelye, telephelye is.
Olyan energiahatékonyságot növelő fejlesztéseket támogatnak, amelyek a DD besorolás alatti épületeket legalább egy szinttel javítják energetikailag. DD besorolás alá tartoznak az elmúlt 10 évben épült épületek. Ez a besorolás más néven „Korszerűt megközelítő”. A DD besorolású vagy efeletti épületeknél nem elvárt a legalább egy szintnyi javulás.
Önállóan támogatható, azaz önmagukban megvalósítható fejlesztések:
- Hőveszteség csökkentését célzó beruházások:
- külső hőszigetelési munkák (fal, födém, tetőszigetelés)
- külső nyílászárók cseréje / energia-megtakarítást eredményező korszerűsítése
- Fűtési, hűtési és használati melegvíz-rendszerek korszerűsítése: a teljes rendszert kell korszerűsíteni, annak egy részét nem lehet.
- Elavult beltéri világítási rendszerek energiatakarékos átalakítása és az ehhez kapcsolódó műszaki megoldások (pl. szakaszolások, mozgásérzékelők) kialakítása, ha energia-megtakarítást eredményeznek.
Az önállóan megvalósítható beruházások kiegészíthetők még a következőkkel (ezek önállóan nem támogathatók):
- Megújuló energiafelhasználás növelését célzó beruházás (pl. napkollektor, napelem, hőszivattyú, brikett, pellet, faapríték, faelgázosító kazánrendszer kiépítése)
- Nyári hővédelem javítása, árnyékoló szerkezetek beépítése. Csak nyílászárók cseréjéhez, korszerűsítéséhez kapcsolódhat, tehát nem szerelhetünk fel árnyékolót olyan nyílászáróra, amit nem most cserélünk.
Nem támogatható:
- új építmény létrehozása,
- lakás/lakhatási célú fejlesztés
- szálláshely kapacitás bővítése.
Mekkora összegre pályázhatunk?
A beruházás összköltsége legfeljebb 600 millió Ft lehet. A támogatás minimum 75 millió Ft, maximum 500 millió Ft lehet. A támogatás mértéke maximum az összes elszámolható költség 90%-a lehet.
A pályázat pontozásos alapú, 80 pontból kell legalább 50-et elérni, ellenkező esetben nem támogatható a pályázat.
Lehet vissza nem térítendő is
A támogatás lehet visszatérítendő vagy vissza nem térítendő támogatás. A megpályázott összeget akkor nem kell visszafizetnünk, ha 100%-ban megfelelünk a megadott feltételeknek. Ha a feltételeket csak részben teljesítjük, akkor csak a támogatás egy részét nem kell visszafizetni.
Ha azt szeretnénk, hogy a támogatás teljes összege vissza nem térítendővé alakuljon, akkor a következőkre kell figyelni:
- maximum egyszer nyújtsunk be módosítási igényt ( 25%) ,
- legfeljebb egy kifizetési igénylést adjunk be a megvalósítás során, a projekt végén befejezéskor (25%) ,
- DD besorolás alatti épület legalább két szintet javuljon, DD vagy jobb besorolású esetében legalább egy szint elvárt (50 %).
A százalékok mutatják, hogy az összeg mekkora része fordulhat át vissza nem térítendővé.
A kérelmeket 2022. május 11. és 2022. június 10. között lehet benyújtani, az értékelés folyamatosan történik. A fejlesztésre legfeljebb 12 hónap van, de legkésőbb 2023. július 31-ig be kell fejezni a munkákat.
A teljes pályázati kiírás elérhető a bit.ly/ujkkvpalyazat oldalon.
Kovács Nikoletta