A sikeres vendéglátók és szállásadók szakmai lapja

Ügyfélszolgálati telefonszámunk: +36/20-42-300-42
E-mail: info@ujmedia.eu vagy üzenhet a weblapról

Keresés

December negyedikéig újra pályázhatnak az egymilliós forintos támogatásra azok a vidéki éttermek, melyek az első körben, júniusban nem nyújtottak be pályázatot. A kormány szerint ebben a körben volt a legnagyobb az érdeklődés a támogatás iránt, ezért nyitják meg újra a támogatási lehetőséget. 

Májusban hirdette meg a kormány a vidéki vendéglátóhelyek támogatási programját. A program azóta is zajlik: hónapról-hónapra más kör számára nyitják meg a pályázati lehetőséget. 

Az összesen 13 milliárd forintos támogatási program az egész évben nyitva tartó vidéki éttermek pályázati lehetőségével indult. Az üzemeltetők május végétől június végéig adhatták be a kérelmeket az egymillió forintos vissza nem térítendő támogatásra. 

Bár a kormány a rendkívül nagy érdeklődéssel indokolja a pályázat újranyitását, valójában könnyen lehet, hogy jóval a várakozások alatti számban pályáztak a vállalkozók. A Kisfaludy Program weboldalán megjelent közlemény szerint eddig mintegy 3 ezer pályázatot nyújtottak be a program kiírásaira összesen. Ennek több mint a fele, nagyjából 1600 kérelem érkezett az éttermek első körben meghirdetett támogatására. Csakhogy a program hamarosan véget ér: november végéig tart a büfék pályázati köre, s utolsó körben már csak az italüzletek, bárok pályázati lehetősége fog megnyílni. Az eredeti támogatási cél viszont 13 milliárd forint, azaz a pályázónkénti egymilliós kerettel számolva 13 ezer pályázattal kalkuláltak a szervezők. Ebből érkezett be mindeddig az a nagyjából 3 ezer, amit megemlítenek a közleményben. 

Maradék pénz tehát még van bőven. Az éttermi keretre eredetileg 3 milliárd forintot hirdettek, így az 1600 pályázó ennek kicsivel több mint a felét igényelte eddig. Érdemes tehát pályázni, elég könnyen lehet pénzhez jutni. 

Mit támogat a pályázat?

A kiírás szerint a pályázati cél a vidéki vendéglátó üzletek szolgáltatási színvonalának a növelése. Ennek érdekében a pályázatnak valamilyen beruházást kell célba vennie, ami lehet energiahatékonysági, vagy akár egy egyszerű eszközbeszerzés is. 

Energiahatékonyság címszó alatt a nyílászárók hőszigetelő képességének a javítására pályázhatunk, vagy a gazdaságos üzemeltetést támogató eszközök beszerzésére. Ez utóbbiba belefér a világítás ledes fényforrásokra cserélése, a vízcsapok víztakarékos perlátorral való felszerelése is. 

Eszközbeszerzés címszó alatt konyhai berendezésektől a munkaruhán vagy munkavédelmi eszközökön át a bútorzatig sok mindent vásárolhatunk. Szinte minden ötlet beleférhet valamilyen kategóriába, ha a beszerzés a vendégek kiszolgálásának a javítását célozza. Nem pályázhatunk használt eszközökre vagy meglévő eszközök felújítására. Építés, felújítás sem lehetséges ebből a keretből. S még egy kizárás: ha a vendéglő szálláshellyel együtt működik, a beruházás akkor is csak a vendéglőre vonatkozhat. A pénzt beruházásra kell fordítani azaz nem költhetünk bérre, járulékra, közüzemi díjakra sem ebből a keretből. 

Az igényelhető támogatás egymillió forint, ezt túllépni nem lehet. Ha többet költünk, az egymillió feletti részt a saját zsebünkből tehetjük meg. Önrészt egyébként nem kell felmutatni, s az egymillió nagy része lehívható előlegként is. Így szinte saját erő nélkül is vállalhatjuk a fejlesztés megvalósítását. 

A pályázat egyetlen komolyabb feltétele, hogy benyújtása csak az NTAK-on keresztül lehetséges, azaz NTAK-regisztráció kell hozzá. Akinek ez rendben van, az pályázhat. 

A támogatás üzletenként igényelhető. Azaz, akinek több üzlete is van, az mindegyikre külön igényelheti az egymilliós keretet. A most megnyitott második kör határideje december 4., eddig kell a pályázati űrlapoknak beérkezniük. 

A pályázati felhívást itt érheti el: bit.ly/kisfaludyetterem.

Nagy Csaba

 

Vélemény, hozzászólás?