Lezárult a vidéki vendéglátóhelyek támogatási pályázatának első üteme. Júliustól már a cukrászdák üzemeltetői nyújthatják be pályázatukat az üzletenként elérhető egymillió forintos támogatásra. A Magyar Turisztikai Ügynökség közleménye alapján ugyanakkor nagyon alacsonynak tűnik a pályázók száma, úgy tűnik, sokan kihagyják a minimális feltételekkel elérhető támogatást.
Tavasszal hirdette meg a kormány a vidéki vendéglátóhelyek támogatási programját. Üzletenként egymillió forint az elérhető támogatás, melyért szinte alig kell valamit tenni. A pénzt fejlesztésre lehet fordítani, de gyakorlatilag az energetikai beruházásoktól a konyhai eszközökön át a munkaruha vásárlásáig minden belefér a pályázati keretbe. A támogatás vissza nem térítendő, még önrészt sem kell felmutatni, és gyakorlatilag a teljes összeg lehívható előre, előlegként is. Szinte nincs más dolgunk, mint bekérni pár árajánlatot, és beadni az egymillió forintot igénylő űrlapot az NTAK felületén. Ezért is furcsa, hogy mintha a vártnál sokkal alacsonyabb lenne a pályázat iránti érdeklődés.
A kiírás szerint a teljes programra a Magyar Turisztikai Ügynökség 13 milliárd forintot fordít. Az egyes területek vállalkozói egymást követően pályázhatnak – első körben, júniusban az egész évben nyitva tartó melegkonyhás éttermek adhatták be igényeiket. Erre a szakaszra az MTÜ 3 milliárd forintot tervezett a rendelkezésre álló 13 milliárdból.
Valami azonban nem a tervek szerint alakul. A pályázók egységesen egymillió forintot igényelhetnek. Ha tehát a most lezárt keretre 3 milliárd forintot szántak, akkor ezek szerint 3 ezer pályázó jelentkezésére számítottak. Ennek ellenére július másodikán az MTÜ azt tette közzé, hogy az első szakaszban 1600 vidéki étterem nyújtotta be a pályázatát – azaz alig a tervezett kör felét érdekelte az elhozható egymillió forint támogatás. A többiek utólag már hiába ébrednek, az éttermek számára a pályázati szakasz lezárult.
A kimaradás egyik oka az NTAK-regisztráció hiánya lehet. Bár ennek a végső határideje 2022 közepe volt, még most is nagyon sok olyan vállalkozás működhet, amelyik nem teljesítette ezt a kötelezettséget. Erre utal az is, hogy az MTÜ szerint a pályázat kiírása óta minden területen, például a cukrászdák vagy a büfék körében is megnőtt a most regisztrálók aránya.
A cukrászdák jönnek
A most induló második körben, július végéig a cukrászdák kerültek sorra. A további tervezett sorrend a következő:
- július: cukrászdák
- augusztus: zenés-táncos szórakozóhelyek és alkalmi vendéglátóhelyek
- szeptember: kávézók és alkoholmentes italokra specializálódó vendéglátóhelyek
- október: büfék
- november: italüzletek, bárok.
A pályázat nagyon egyszerű, nem érdemes kihagyni. Pályázni üzletenként lehet, nem vállalkozásonként, azaz akinek több üzlete van, többször egymillió forintot is elhozhat. A pályázat benyújtásának a fő feltétele az NTAK-regisztráció. Azok is pályázhatnak, akiknek nem kell adatot szolgáltatniuk, de regisztrációval rendelkezni kell. A vállalkozástól továbbá egy lezárt üzleti év meglétét követelik meg.
A cukrászdák most 800 millió forintos keretért indulhatnak, azaz a kormány 800 pályázóra számít. Érdekes, hogy a statisztikai hivatal szerint az országban 3800 cukrászda működik, ebből körülbelül 3 ezer lehet a vidéki (budapestiek nem pályázhatnak). Tehát a 3 ezerből eleve csak 800-ra számítanak, s lehet, hogy ezeknek a vállalkozóknak a fele nem is fogja benyújtani a pályázatát. Gyakorlatilag aki elindul, az elhozhatja az egymillió forintot, kockázat nélkül.
Mire pályázhatunk?
Energiahatékonyság címszó alatt pályázhatunk
- a gazdaságos üzemeltetést támogató eszközök beszerzésére, mint például ledes fényforrások, vízcsapokra szerelt perlátor
- és nyílászárók hőszigetelő képességének javítására: tömítések cseréjére, ablakfóliára, egyéb korszerűsítési megoldásokra.
Eszközbeszerzés kategóriában vásárolhatunk például a következőkre
- hosszú távú költségcsökkentést és hatékony működést célzó beépített eszközök, berendezések (mint például konyhai eszközök és berendezések, legalább darabonként nettó 20 ezer forint értékben, nagykonyhai bútor, sütő-főző berendezés, hűtőberendezés, fagyasztó, mosogató berendezés)
- egyéb, működést szolgáló beszerzések (például bárgép, kávégép, snack készülék, tálaló és szervízkocsi, főzőlap, gázzsámoly, borhűtő, hűtővitrin, bemutatóvitrin, borcsapoló, sörtorony és sörcsapoló tartozékok, mérlegek, konyhai előkészítő gépek: dagasztó, daráló, szeletelők, csomagoló, botmixer, turmixgép, egyéb gépek, higiéniai berendezések, kamera)
- vendégélményt, komfortot fokozó eszközök vásárlása (pl. üzlettér bútorzata, világítás, árnyékolás, teraszfűtés, kültéri hősugárzó)
- munkavédelmi eszközök, védőfelszerelések (pl. kötény, kesztyű, hőszigetelt kesztyű, hajháló, sapka)
- munkaruha, egyenruha, védőruha (pl. szakács- és konyhai ruházat, felszolgálói munkaruha)
- az üzlet üzemszerű működését közvetlenül szolgáló fogyóeszköz (konyhai eszközök, edények, cukrászeszközök, kések és vágóeszközök, adagolók, vágólapok, tepsik, tálcák, tányérok, evőeszközök, poharak, egyéb konyhai és éttermi eszközök).
A pályázat ezen a címen érhető el: bit.ly/cukraszdak
Nagy Csaba