A terítési és tálalási divatok évről-évre változnak. Idén az éttermekben és az étkezőasztalokon az 1920-as évek hatását érezhetjük majd. Divat lesz az elegáns, kifinomult teríték valamint a csillogó, klasszikus dekoráció.
Míg a terítés, tálalás terén tavaly a letisztult, egyszerű, skandináv stílus uralkodott, idén az 1920-as évek kerülnek a figyelem középpontjába. Szakmabeliek szerint újjáéled a koktélkultúra, a dekorációban pedig megjelenik az elegancia és a kifinomultság. Divatosak lesznek a díszes üvegpoharak, az aranyszínű szalvétatartók, a fényes kiegészítők. A színek közül a 20-as évek dzsesszkorszakát idéző mély indigókék és a sárgaréz lesznek a hangsúlyosak.
Hogyan kell helyesen teríteni?
Divatirányzattól függetlenül az asztalterítés alapvető szabályaival tisztában kell lennünk. Nézzük, a legfontosabbakat!
- Minden eszköz arra az oldalra kerüljön, amelyik kézzel a vendég majd használja. A sorrendet az határozza meg, hogy az evőeszköz és pohár melyik fogáshoz és milyen italhoz tartozik.
- Az asztalon először az ültető tányért – lapos tányér – helyezzük el. A tányérok szélei egymástól 55-60 cm távolságra legyenek.
- A tányérhoz balról legközelebb a villát, jobbról a kést, majd a kanalat helyezzük el. A halhoz, sajthoz, desszertekhez használt evőeszközök a tányér legtávolabbi részéhez kerüljenek, merőlegesen a többi evőeszközzel. A legtávolabb a legelőször használt evőeszköz található.
- Kerüljük a zsúfoltságot! Mindig annyi tányért, evőeszközt és poharat tegyünk ki, amennyi szükséges. Négyfajta pohárnál többet ne rakjunk az asztalra!
- A főfogáshoz használt ital poharát a főfogáshoz használt kés hegye fölé helyezzük, az előételekhez felszolgált italok pohara ettől jobbra, a desszerthez adottaké pedig balra álljon.
- A szalvéta a tányér bal oldalára kerül.
- A terítékhez legyen só, bors, cukor, ecet, olívaolaj.
- A dekoráció – gyertyatartó, virágcsokor – ne takarja a szemben ülőket!
Az elegáns tálalás titka
Ma már a vendégek számára a stílusos tálalás legalább annyira fontos, mint maga az étel. A terítés és tálalás minősíti az éttermet, akár a névjegyévé is válhat. Fontos, hogy a teríték összképe igazodjon az étterem stílusához! Egy rusztikus helyhez például nem illik a krómacél étkészlet.
Néhány módszerrel elegáns megjelenést kölcsönözhetünk a felszolgált fogásoknak.
1. Variáljuk a színeket, anyagokat! Ha sötét asztalaink vannak, használjunk világos, színes, mintás tányérokat. A világos asztalon a sötét kerámiák és edények mutatnak jól.
2. Elegánsabbnak tűnik az étel, ha csökkentjük az adagot. A tányér üresen maradt része ugyanis keretet ad neki, így jobb lesz az összhatás. Főként előételeknél használhatjuk ezt a trükköt.
3. Hangsúlyozzuk az étel leglátványosabb összetevőjét! Helyezzünk például esztétikusan gyümölcsöket a salátaágyra, a húsokat rakjuk a köret tetejére!
4. Válasszunk úgy kiegészítőket, hogy a vendégeink figyelme csak az ételre irányuljon! A szalvéta és a terítő például legyen egyszínű és pasztell árnyalatú. Ne legyenek túl színesek, mintásak a poharak sem. Egy egyszerűen megterített asztalra színesebb fogásokat is tálalhatunk.
Díszítés zöldség- és gyümölcs-szobrokkal
Ünnepélyesebbé, mutatóssá és elegánssá tehetik az asztalt a zöldség- és gyümölcsfaragványok is. Ezeknek az alkotásoknak nagy hagyománya van a Távol-Keleten, de hazánkban is sokan szeretik, mert egyedibbé teszik a rendezvényeket. Sokféle zöldség és gyümölcs alkalmas hozzá, a különböző színű és formájú díszek pedig biztosan lenyűgözik a vendégeket. Virágokat, madarakat, teljes asztalt betöltő dekorációt is lehet alkotni dinnyéből, retekből, tökből, cukkiniból, karalábéból, almából, sárgarépából. Céklából például olyan rózsát lehet faragni, ami megtévesztésig hasonlít az igazihoz.
Szilágyi Katalin