A sikeres vendéglátók és szállásadók szakmai lapja

Ügyfélszolgálati telefonszámunk: +36/20-42-300-42
E-mail: info@ujmedia.eu vagy üzenhet a weblapról

Keresés

A február végén meghirdetett új kocsmaprogramban szinte bármilyen elvárás, feltétel nélkül pályázhatnak 3-3 millió forint vissza nem térítendő támogatásra az ezer fős alatti településeken működő kiskocsmák. A pénz a rezsiköltség kifizetésétől az eszközbeszerzésig szinte bármire elkölthető, önrészt nem kell felmutatni.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter rövid Facebook-videóban egy konyhapultnak támaszkodva jelentette be az új turisztikai programot. A videó alapján a programot a tavalyi vidéki vendéglátós támogatás folytatásának gondolják. A mostani pályázati körben kizárólag a kiskocsmákat nevesítik. A program részletei a miniszteri bejelentéssel egyidejűleg felkerültek a Kisfaludy Program weboldalára is, vidéki italüzletek versenyképességének támogatása címmel. 

1000 fő alatti települések kocsmái pályázhatnak

A kiírás szerint az ezer fő lakosságszám alatti települések egész évben nyitva tartó italboltjai nyújthatnak be pályázatot. Az igényelhető összeg a tavalyi támogatás háromszorosa, pályázónként 3 millió forint. Az összeg vissza nem térítendő támogatás, mely az elszámolható költségek 100%-át fedezheti, azaz önrészt nem kell felmutatni. 

A pályázati kérelmeket március 3. és április 3. között lehet benyújtani. A pályázat feltétele a meglévő NTAK-regisztráció és a folyamatos adatszolgáltatás. Az a vállalkozás pályázhat, amelyik a benyújtást megelőző 15 napban eleget tett adatszolgáltatási kötelezettségének az NTAk-ban: küldött napi forgalmi adatokat és napi zárást. Így valójában a támogatásból a legkisebb vállalkozások maradnak ki, hiszen 12 millió forint éves árbevétel alatt nem kötelező az NTAK-adatszolgáltatás. Feltétel még az egész éves nyitvatartás és legalább egy lezárt üzleti év. Egy vállalkozás több üzletre is pályázhat, ha többet üzemeltet és mindegyik megfelel az előírt feltételeknek. A pályázatban a besorolás szerint az „Alkoholos italokra specializálódott vendéglátóhely (bár, kocsma, borozó)“ kategóriához tartozó üzletek vehetnek részt. 

Pályázhatnak cégek, egyéni vállalkozók vagy akár adószámos magánszemélyek is, ami vissza nem térítendő támogatásnál szinte példa nélküli lehetőség. A pályázatra a kormány összesen egymilliárd forintot szán, azaz 300 körüli nyertesre számítanak.

Szinte bármire költhető

Bár a nyertesek részéről a pénz szinte mindenre fordítható, a pályázatban meg kell jelölni a támogatás igénybevételének a célját. A korábbi lehetőségektől eltérően nem csak fejlesztésre, hanem működésre is lehet pályázni. A következő kategóriák közül választhatunk:

Lényeges, hogy mik a nem támogatható tevékenységek: nem költhetjük a pénzt az üzlettel egybeépített szálláshely fejlesztésére, az üzlet bővítésére vagy új üzlet létesítésére és használt eszközök vásárlására vagy a meglévők felújítására. Nem vásárolhatók a pénzből készletek (áru vagy anyagok), például ital, takarítószerek, alkatrészek stb. Nem vásárolható jármű sem a pénzből és nem költhetünk a kert fejlesztésére sem (de például terasz építése vagy bútorzata belefér). 

Az elszámolásoknál arra kell még ügyelni, hogy az egyes számláknak el kell érnie a nettó 20 ezer forintot. A fejlesztéseket idén november végéig kell befejezni. A támogatásból végrehajtott fejlesztéseket egy évig kötelező még fenntartani – munkabér esetén ez például foglalkoztatási kötelezettséget is jelent. A nyertesek a kért összeget teljes egészében előlegként is megkaphatják. 

Az NTAK-on keresztül kell pályázni

Magát a pályázatot az NTAK-on keresztül kell benyújtani. A kiírásról, kötelező mellékletekről információt az info.kisfaludyprogram.hu címen találunk „A turizmus fejlesztését és versenyképességének erősítését célzó ágazati támogatási program“ cím alatt (utolsó sor). Azon belül pedig a „Vidéki italüzletek versenyképességének támogatása“ pontot kell kiválasztani.


Az eddig programokban jóval kevesebben pályáztak a tervezettnél

A program bejelentésekor a miniszter az eredményeket sorolva megemlítette, hogy eddig több mint 3300 éttermet, cukrászdát, kávézót és büfét részesítettek támogatásban. Az összegzés számai azért is furcsák, hiszen a tavalyi vendéglátós támogatásban még összesen 13 ezer nyertesre számítottak. A pályázók egyenként 1-1 millió forintot igényelhettek, s a kormány 13 milliárdot különített el erre a programra. Így, bár az éttermek pályázati lehetőségét év végén újra megnyitották, ezek szerint jóval alacsonyabb volt a részvételi hajlandóság, mint amire eredetileg számítottak. 


Nagy Csaba

Vélemény, hozzászólás?