A sikeres vendéglátók és szállásadók szakmai lapja

Ügyfélszolgálati telefonszámunk: +36/20-42-300-42
E-mail: info@ujmedia.eu vagy üzenhet a weblapról

Keresés
bigstock-travel-tourism-and-vacation-c-305774461.jpg
vendegek.jpg
bigstock-222522103.jpg
bigstock-Asian-Chinese-couple-Man-and-75007780.jpg
bigstock-people-service-and-holidays-c-211953925.jpg
bigstock-Receptionist-and-businesswoman-337148716.jpg
bigstock-Senior-Couple-Is-Hugging-And-W-299502619.jpg
bigstock-Two-Funny-Caucasian-Little-Pre-362179234.jpg

Ebben az évben is igényelhetünk állami támogatást diákok nyári foglalkoztatására. A programra június 17-én kezdődik a regisztráció. Az állam a munkabér háromnegyedét adja oda a foglalkoztató vállalkozásnak júliusra és augusztusra. A tervek szerint 20 ezer diák foglalkoztatását tudják idén támogatni. 

A nyári diákprogram keretében olyan diákokat vehetünk fel két hónapra dolgozni, akik még nincsenek munkaviszonyban és nincs vállalkozásuk. A felső korhatár 25 év, az alsó 16, azaz középiskolás fiatalok is foglalkoztathatóak. Az állami támogatás nem vonatkozik minden iparágra, a turizmusra azonban igen. Olyan területeken lehet a diákokat így foglalkoztatni, ahol az átlagosnál nagyobb a szezonális munkára való igény:

Továbbá a fiatalok elhelyezkedhetnek önkormányzatoknál is, itt a foglalkoztatók a teljes bért megkaphatják támogatásként. 

A munkáltatónak adható bértámogatás napi 8 órás bejelentett munkaviszonyra

Ha a foglalkoztatás 8 óránál rövidebb napi munkaidőre szól, akkor a támogatás is ennek arányában vehető figyelembe. Ezek a támogatási összegek a minimálbér és a garantált bérminimum 75%-át jelentik. A munkaadónak tehát mindenképpen ki kell fizetni a bér fennmaradó 25 százalékát, illetve a szociális hozzájárulási adót. A kifizetés utólag történik. Az elszámoláshoz be kell nyújtani a munkabér kifizetését igazoló dokumentumokat. 

Nézzük, mennyi lehet így a konkrét támogatás! Vegyük alapul a napi 8 órás foglalkoztatást minimálbér, illetve szakképzettek számára a garantált bérminimum kifizetésével. 

Minimálbér (Ft) Garantált bérminimum (Ft)
Bruttó bér 266.800 326.000
Szociális hozzájárulási adó 34.684 42.380
TB-járulék 49.358 60.310
SZJA 0 forint, mivel 25 év alattiakat foglalkoztatunk 0 forint, mivel 25 év alattiakat foglalkoztatunk
Diákmunka-támogatás 200.100 244.500
Munkáltató összes költsége 101.384 123.880
Diák nettó jövedelme 217.442 265.690

Hogyan igényelhető a támogatás? 

A támogatást a leendő munkáltatónak kell kezdeményeznie. A nyomtatványokat elektronikusan kell beküldenünk a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálathoz a Cégkapun keresztül. A szükséges nyomtatványt a munka.hu weboldalról tudjuk letölteni, majd az e-papír szolgáltatás használatával kell elküldeni. A benyújtás során az alábbiakat kell kiválasztani:

Fontos, hogy a program keretében olyan diákot tudunk foglalkoztatni, aki már szolgáltatást kérőként regisztrált a munkaügyi hivatalban (ez kifejezetten a diákmunkára vonatkozó regisztráció, ettől nem válik álláskeresővé!). 

A diákmunka-program tudnivalói erős a linkről tölthetők le: bit.ly/diakmunka2024

Hogyan lehet diákot foglalkoztatni?

A fiatalok foglalkoztatása pontosan úgy történik, mint a felnőtteké, csak néhány kisebb korlátozásra kell figyelni például a munkaidővel, beosztással kapcsolatban. Ha a pályázati támogatást szeretnénk igénybe venni, akkor a foglalkoztatás csak munkaviszony keretében történhet. Ha saját erőből oldjuk meg a kifizetést, akkor többféle jogviszony közül választhatunk. Foglalkoztathatunk

▶ munkaszerződéssel

▶ egyszerűsített munkaszerződéssel

▶ és diákmunka-szövetkezeten keresztül is felvehetünk fiatalokat nyári munkára.

Foglalkoztatás munkaszerződéssel

Legegyszerűbb, ha a tervezett nyári munka idejére szóló határozott idejű munkaszerződést kötünk. Ugyanazokat a közterheket fizetjük, mint bármely más munkavállaló után, ám mivel  a 25 év alattiaknak nem kell jövedelemadót fizetni, így a nettó fizetésük magasabb lehet. A munkabért 18,5 százalék tb-járulék és 13 százalékos szociális hozzájárulási adó terheli.

Egyszerűsített foglalkoztatás

Az egyszerűsített munkaszerződés alapján végzett alkalmi munka jár a legkisebb elköteleződéssel. Akkor érdemes ezt a megoldást választani, ha nem akarunk támogatást igénybe venni, és nem vagyunk abban sem biztosak, hogy a választott diákmunkás kitöltené a határozott időre szóló szerződését. Az alkalmi munka mindkét felet kevésbé kötelezi.

Alkalmi jelleggel diákot ugyanazokkal a feltételekkel foglalkoztathatunk, mint felnőtteket. Be kell tartani az időkorlátokat: folyamatosan 5 napig, havonta 15 napig tarthat a foglalkoztatás.

A közteher ebben az esetben fix tétel, nem függ a bruttó bértől:

▶ alkalmi munka esetén napi 2.700 forintot,

▶ turisztikai idénymunkára pedig napi 1.300 forintot kell fizetni.

Hogy milyen tevékenységet nevezhetünk turisztikai idénymunkának, azt a kereskedelmi törvény külön szabályozza. Az alábbi munkák tartozhatnak ebbe a körbe:

▶ szálláshely-szolgáltatás: szálloda, kemping, panzió, vendégház stb.

▶ idegenvezetői tevékenység

▶ lovas szolgáltató tevékenység (lovagoltatás, lovas oktatás, lovasterápia stb.)

▶ tartós szálláshasználati szolgáltatási tevékenység (üdülési jogot értékesítő vállalkozást jelent)

▶ utazásszervezői tevékenység (utazási iroda)

▶ utazásközvetítői tevékenység (más irodák által szervezett utak értékesítése).

Sajnos arra fel kell hívnunk a figyelmet, hogy a vendéglátással kapcsolatos munkakörök nem tartoznak a turisztikai idénymunka keretébe, bármekkora is e szektor munkaerő-igénye a nyári hónapokban. A vendéglátásban tehát diákokat csak az általános feltételek szerint lehet alkalmi szerződéssel is foglalkoztatni, napi 2.700 forint közteher megfizetésével.

Foglalkoztatás iskolaszövetkezeten keresztül

A diákokat gyakran foglalkoztatják diákszövetkezeten keresztül. Ez azért jó, mert ebben az esetben a kiválasztással, munkaszerződéssel kapcsolatos feladatok mind a diákszövetkezetet terhelik. Nem nekünk kell munkaszerződést kötnünk, a foglalkoztatott fiatal nem is lesz az alkalmazottunk. Ő az iskolaszövetkezet tagja lesz, s a szövetkezet számla alapján adja őt kölcsön munkavégzésre.

Arra azonban ügyelnünk kell, hogy a foglalkoztatással járó feladatok elvégzése alól nem mentesülhetünk. Bár a diák nem velünk áll munkaszerződésben, a munkavédelmi, foglalkozás-egészségügyi előírásokat ebben az esetben is teljesítenünk kell. Tehát csak akkor állíthatjuk munkába, ha erre egészségileg alkalmas, és megkapta a munkába lépéshez szükséges munkavédelmi felkészítést.

Iskolaszövetkezet tagja nappali tagozatos tanuló és egyetemi hallgató is lehet, aki tanulmányai alapján biztosítottnak is számít. Ez azért fontos, mert a munkaviszonnyal ellentétben az iskolaszövetkezeti szerződés nem jár biztosítási jogviszonnyal. Az így dolgozó diák után nem kell tb-járulékot fizetnünk. És nincs SZJA sem, hiszen a diákmunkás 25 év alatti lesz, érvényes rá az adókedvezmény. Az iskolaszövetkezeti foglalkoztatás ráadásul a szociális hozzájárulási adó alól is mentes. Tehát a diákot gyakorlatilag adó- és járulékmentesen, közterhek nélkül foglalkoztathatjuk.

Ilyen foglalkoztatás esetén a diáknak fizetendő béren kívül mindössze egy költségünk lesz: ez a szövetkezet számára fizetendő szolgáltatási díj. Ez kötött összeg, rendelet határozza meg a minimális mértékét (az egy órára szóló minimálbér 17,8 százaléka, azaz óránként 273 forint.

A foglalkoztatás sajátosságai 18 éves kor alatt

A 18 év alatti dolgozók számára nagyrészt ugyanazokat a munkafeltételeket kell biztosítanunk, mint felnőttek esetén. Néhány különbségre kell mindössze ügyelnünk:

▶ a 18 év alatti fiatal nem osztható be éjszakai munkára (22.00 és 6.00 óra között)

▶ nem utasítható túlórára, azaz rendkívüli munkavégzésre

▶ ha munkaidőkeretben dolgozik, akkor annak legfeljebb 1 hét lehet az ideje

▶ a napi munkaidő nem lehet több 8 óránál

▶ több pihenőt kell neki biztosítani, mint egy felnőttnek: 4,5 óránál hosszabb napi munkaidő esetén legalább 30 perc munkaközi szünetet kell adni, 6 óránál hosszabb munkaidő esetén pedig legalább 45 percet

▶ a két munkanap közötti pihenő legalább 12 óra

▶ heti 2 pihenőnapot mindenképpen ki kell adni, ezek nem oszthatók be egyenlőtlenül (azaz nem lehet úgy foglalkoztatni, hogy egyik héten szombat és vasárnap, a másikon meg hétfő és kedd a pihenőnapja). Ha a pihenőt órákban és nem napokban mérjük, akkor legalább 48 óra pihenőidőt kell biztosítani

▶ több szabadságot kell kiadni: az alapszabadságon felül kapnia kell évente plusz 5 napot. Természetesen szabadság a rövidebb időtartamú nyári foglalkoztatásra is jár, arányosan kell kiszámolni a napokat. Egy hónap munkavégzésre 2 nap jár.

A törvény a 18 éven aluli dolgozókat nevezi fiatal munkavállalóknak. Ezek a különbségek tehát rájuk érvényesek. A 18-25 év közötti fiatalok számára már semmilyen külön elbírálás nincs, a felnőttekkel azonos módon kell őket foglalkoztatnunk.

A munkavédelmi és munkaegészségi követelmények teljesítése alól nem menthetők fel a fiatal dolgozók sem. Bármilyen rövid időre is veszünk fel valakit, csak előzetes egészségügyi alkalmassági vizsgálat és munkavédelmi oktatás után állítható be dolgozni.  

A diákok bére nem lehet alacsonyabb a felnőtt dolgozókénál, azaz legalább a minimálbért mindenképpen meg kell adnunk. Időarányosan természetesen lehet alacsonyabb is a bér, ha 4 vagy 6 órában foglalkoztatjuk a diákot.

Nagy Csaba

Vélemény, hozzászólás?